Porady

Pielęgnacja skórzanej podeszwy

W przypadku eleganckich butów często można spotkać się ze skórzaną podeszwa. Przysparza ona niebagatelnych problemów osobom, które nie miały wcześniej styczności z tego rodzaju spodem obuwia. Dlatego w tej kwestii powstaje wiele pytań, wobec czego postaramy się opowiedzieć nieco o podeszwie skórzanej i jej pielęgnacji.

Nie ma ideałów

Buty ze skórzaną podeszwą mają swoich zwolenników i przeciwników. Wynika to z faktu, że można się w nich doszukać zarówno zalet, jak i sporo wad. Krupon podeszwowy wykonany ze skóry najczęściej kojarzony jest z obuwiem wysokiej jakości. Skórzany spód to synonim elegancji i klasy.

Skórzana podeszwa prezentuje się niezwykle estetycznie w momencie zakupu butów. Jednak cała efektywność może już zniknąć po pierwszym spacerze. Skóra w wyniku kontaktu z różnego typu podłożem traci połysk i swoją gładką fakturę. Podeszwa staje się wtedy szorstka, a jej kolor jest mniej intensywny. By uniknąć takiej sytuacji i zapewnić jak najdłuższą żywotność butom ze skórzaną podeszwą, trzeba opanować pewne zasady związane z jej konserwacją i pielęgnacją, o czym jeszcze powiemy.

Lepsza strona skórzanej podeszwy

Skórzane spody to charakterystyczny element dla butów szytych ręcznie. Uznawane jest ono za najbardziej eleganckie i stylowe. Użytkownicy takiego obuwia często uważają, że ma ono nie tylko walory estetyczne, ale również charakteryzują się funkcjonalnością. Najważniejsza jest tutaj kwestia przepuszczania powietrza. W przypadku obuwia z tworzyw sztucznych odczucie zmęczenia nóg może pojawić się znacznie wcześniej niż w przypadku produktów skórzanych. Spore znaczenie ma także wchłanianie wilgoci. Skóra jest tworzywem, które bardzo dobrze potrafi wchłaniać wilgoć. Istotny jest też sposób łączenia skórzanej podeszwy z cholewką. Robi się to przy pomocy szwów, a nie kleju czy syntetycznych środków.

Trwałość i proces zużywania

W wyniku użytkowania butów ze skórzaną podeszwą szybko można stracić efekt wizualny, ale nie oznacza to wcale, że jej trwałość jest niska. Proces zużywania może trwać od roku do nawet kilku lat. Wszystko zależy od tego, jak często będziemy używać danego obuwia i w jakich warunkach. Warto pamiętać, żeby nie wprowadzać drastycznych zmian w przypadku lekkich przetarć. Zelowanie podeszwy lub jej wymiana w takich sytuacjach jest zbędna.

Jaki moment jest najlepszy na wymianę skórzanej podeszwy? Najlepiej zrobić to wtedy, gdy zaczynamy odczuwać, że użytkowanie butów stało się znacznie mniej komfortowe. Nie można jednak dopuścić do momentu, kiedy w podeszwie pojawi się dziura lub zostanie naruszona rama buta. Co jakiś czas dobrze jest sprawdzić twardość podeszwy i stopień jej odkształcenia.

Należy wiedzieć, czego unikać w przypadku użytkowania butów ze skórzaną podeszwą. Przede wszystkim należy unikać noszenia obuwia, kiedy podeszwa jest mokra. Wtedy odporność na ścieranie staje się niższa, co może prowadzić do przykrych konsekwencji. W przypadku mokrego skórzanego kruponu trzeba poczekać aż całkowicie wyschnie. W ten sposób można uniknąć zdarcia podeszwy i poważnych uszkodzeń mechanicznych.

Pielęgnacja i konserwacja

Jedną z najważniejszych czynności, jakie musi wykonywać użytkownik butów ze skórzaną podeszwą jest jej natłuszczanie. Nie trzeba tego robić przed każdym wyjściem. Natłuszczenie 3 razy do roku w zupełności wystarczy. Rynek oferuje sporo różnych środków, dlatego nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem dobrego specyfiku. Aplikowanie tłuszczu powinno odbywać się z umiarem. Nie można nakładać na podeszwę zbyt dużej ilości środka natłuszczającego. Mogłoby to doprowadzić do zmiękczenia kruponu, a w konsekwencji nawet do jego uszkodzenia. Po nałożeniu tłuszczu na skórę trzeba poczekać aż się wchłonie i wyschnie. Fundamentalną zasadą natłuszczania skórzanej podeszwy jest również to, że przed rozpoczęciem całego procesu musi być ona całkowicie czysta i sucha.

Jeśli chodzi o środki do czyszczenia skórzanych kruponów, to rynek również oferuje szeroką gamę produktów. Czyszczenia można dokonywać na sucho przy pomocy specjalnej szczotki. Można zdecydować się też na czyszczenie na mokro i w takim przypadku dobrze jest wybrać mydło dedykowane produktom skórzanym.

Zabezpieczenia

Czyszczenie i pielęgnacja to nie wszystko. Będąc w posiadaniu butów ze skórzaną podeszwą warto wybrać się do zakładu szewskiego w celu odpowiedniego zabezpieczenia obuwia. Najczęstszą formę zabezpieczenia w takim przypadku stanowią zelówki. Szewc przygotowuje cienki fragment gumy odpornej na ścieranie i przymocowuje go do podeszwy. Często można się spotkać także z żabkami, czyli specjalnymi podkówkami umieszczanymi na przodzie podeszwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytelnik