Symbole na butach czyli dowiedz się wszystkiego o swojej ukochanej parze

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0

Wystarczy jedno spojrzenie, sprawdzenie dopasowania i wiesz, że to to! Cudowna, piękna i wyjątkowa – Twoja nowa para butów. Jak sprawić, aby ekscytacja trwała dłużej? Poznaj jej tajemny język – dowiedz się, co znaczą symbole na butach! Dzięki tej wiedzy zadbasz o odpowiednią pielęgnację i na dłużej zachowasz świetny wygląd tej wyjątkowej pary.

Co? Gdzie? Jak? –  pierwsze poważne pytania

Oznaczenia stosowane w przypadku butów powiedzą Ci wszystko czego potrzebujesz. Precyzyjnie wskażą materiały użyte przy tworzeniu danej pary. Gdzie szukać najważniejszych symboli? Zazwyczaj możesz je znaleźć na pudełkach, jak też na naklejce umieszczonej wewnątrz buta lub na jego podeszwie. Co oznaczają?

Charakter i odpowiednie traktowanie

Każdy materiał czymś się wyróżnia. Ma swoje wady i zalety. Jakie są charakterystyczne cechy każdego z nich i w jaki sposób dbać o buty, by przedłużyć ich doskonały wygląd?

Symbol skórySkóra

Materiał pochodzący z odpowiednio wyprawionej, naturalnej skóry zwierzęcej. Zalety? Skóra naturalna jest miękka, dopasowuje się do kształtu stopy i przepuszcza powietrze. Oznaczenie to odnosi się do dwóch możliwych wariantów:

1. Skóra gładka (licowa), jak wskazuje jej nazwa, jest materiałem o gładkiej powierzchni. Występuje w wariancie matowym lub z połyskiem. Do usunięcia lekkich zabrudzeń wystarczy tu zazwyczaj ściereczka zwilżona ciepłą wodą, a jeśli wolisz kosmetyki wybieraj mleczka, pianki i pasty do skóry gładkiej.

2. Nubuk i zamsz to typy skór bez „lica”, a więc bez gładkiej warstwy. Czym się różnią? Nubuk charakteryzuje krótki, aksamitny meszek w dotyku przypominający skórkę brzoskwini. Jest dość odporny na wilgoć i łatwiej usunąć z niego plamy. Natomiast zamsz rozpoznasz po dłuższych włoskach meszku, które niestety łatwiej wchłaniają wilgoć, przez co materiał jest bardziej podatny na zabrudzenia czy zniszczenie. Co z czyszczeniem? Ze względu na delikatną strukturę zarówno , jak i nubuk należy traktować z dużą troską. Przede wszystkim nie można w ich przypadku używać past czy kremów do skór licowych. Ich czyszczenie czy impregnacja powinny być regularne, a także uwzględniać preparaty specjalnie przeznaczone do tego typu materiałów.

Symbol skóry lakierowanej (powlekanej)Skóra lakierowana (powlekana)

Skóra lakierowana (powlekana) jest wyjątkowo gładka i wyróżnia ją wysoki połysk. Jak uzyskuje się ten efekt? Połysk nadaje się dzięki powierzchniowemu zafarbowaniu lub przez pokrycie jej błyszczącą folią. Ten rodzaj skóry jest bardzo efektowny, ale niestety dość podatny na czynniki zewnętrzne (na przykład wilgoć czy mróz), a także uszkodzenia mechaniczne. Jak ją czyścić? Do usunięcia zabrudzeń zazwyczaj wystarczy tu wilgotna ściereczka. Ale uwaga: skóry lakierowane (zwłaszcza te jasne) są bardzo podatne na przyjmowanie obcych barwników. Materiał jest na tyle wrażliwy, że stworzonych z niego butów nie powinno się umieszczać w plastikowych torbach lub w zbyt bliskim kontakcie z innymi skórzanymi rzeczami. Efekt zaniedbania? Niemożliwe do usunięcia przebarwienia, trwałe jak tatuaż.

Tekstylia naturalne lub syntetyczne

Materiał tekstylny – włókienniczy – wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku butów sportowych. Złożony wyłącznie z włókien przędnych sprawia, że obuwie jest lekkie i przewiewne. Czyszczenie? Niektórzy wybierają pralkę, ale ze względu na możliwe zniszczenia nie zawsze jest to najlepszy strzał. Bezpieczniej postawić na delikatniejsze czyszczenie – zwilżona gąbka z mydłem powinny sprostać wyzwaniu.

Symbol materiału syntetycznegoSyntetyk

Materiałem syntetycznym określa się skórę ekologiczną (sztuczną). Zalety? Materiał ten wyglądem przypomina skórę naturalną, a wykonane z niego buty można kupić w atrakcyjnej cenie. Co więcej, jego pielęgnacja jest wyjątkowo łatwa – do czyszczenia zazwyczaj wystarczy wilgotna ściereczka. Aby na długo zachować idealny stan materiału, warto unikać detergentów zawierających alkohol, amoniak oraz naftę. Ale są też minusy. Buty ze skóry ekologicznej przepuszczają powietrze i wilgoć w znacznie ograniczonym stopniu lub wcale.

Symbole na butach czyli dowiedz się wszystkiego o swojej ukochanej parze
5 (100%) 1 vote

Podeślij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia marki ASICS

Marka ASICS to niekwestionowany lider w produkcji obuwia zarówno dla amatorów sportu, jak i dla profesjonalnych sportowców. Warto poznać historię

Zamknij