Co oznaczają litery i numery w butach New Balance?

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0

Dla osób „niewtajemniczonych” numeracja butów to czarna magia, a ich odszyfrowanie może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak oznaczenia wbrew pozorom są bardzo logiczne i niosą ze sobą sporo cennych informacji. Warunkiem należy się nauczyć je czytać.

Tajemnicze litery…

Za pierwszą literą kryje się płeć osoby, dla której buty są przeznaczone – jak logika nakazuje W to kobiety, M jak to mężczyźni. Możemy się spotkać również z literą K, którą oznaczone jest obuwie dziecięce.

Stabilizacja i neutralność

Obuwie stabilizujące i obuwie neutralne – na takie dwie grupy podzielić możemy buty treningowe. Obuwie stabilizujące stworzono z myślą o osobach, u których stopa nadmiernie ucieka w kierunku wewnętrznej strony (tzw. stopa pronująca). Posiadają one stabilizatory, które likwidują problem. Natomiast buty neutralne nie są wyposażone w podobne wzmocnienia, zaprojektowane zostały z myślą o osobach, które posiadają stopę neutralną.

Praktycznie wszyscy producenci obuwia wprowadzili podział na obuwie neutralne i stabilizujące, jednak w butach New Balance producent poszedł o krok dalej i stworzył cztery kategorie, które mają swoje odzwierciedlenie w numeracji butów New Balance:

buty stabilizujące –  posiadają końcówkę 60 – charakteryzują się dobrą amortyzacją,

buty lekko stabilizujące – na końcu numeru buta dostrzec możemy liczbę 70, obuwie posiada lżejszą amortyzację,

buty neutralne – końcówka numeru równa jest 80, buty z tym numerem to klasyka neutralnego obuwia z dobrą amortyzacją,

buty lekkie neutralne – mają końcówkę w postaci liczby 90, but jest lekki i nadaje się do szybszego biegania.

Dodatkowe oznaczenie (końcówka 10) w nazwie buta oznacza buty trailowe, natomiast oznaczenie 00 wskazuje na buty startowe. W numeracji buta swoją rolę odgrywa stopień zaawansowania. Im wyższe mamy oznaczenie, tym lepszą technologia została zastosowana przy produkcji buta. Numerację buta kończą oznaczenia, które wskazują wariant kolorystyczny lub generację obuwia.

Na koniec prezentujemy przydatną infografikę:

fot. newbalance.pl
Rate this post

Podeślij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak skurczyć buty?

Kiedy zamówimy wymarzone buty, na kuriera czekamy często z taką niecierpliwością jak na pierwszą randkę. Zakochujemy się w nich od

Zamknij