Ciekawostki

Historia obuwia: od praprzodków do czasów współczesnych

Jak tworzono buty?

W starożytnym Egipcie do wytwarzania butów służyły bardzo proste narzędzia do użytku ręcznego. Podobna przybory wykorzystywano aż do końca pierwszej połowy XIX wieku. Był to zestaw, w którym znajdowało się wygięte szydło, dłuto podobne do noża i ścieracz. W późniejszym czasie dodano jeszcze szczypce, szewski młotek i akcesoria do obrabiania obcasów. Przez wiele lat próbowano stworzyć maszynę, które znacznie ułatwiłaby produkcję obuwia.

Przełom nastąpił w 1845, kiedy na świecie pojawiła się pierwsza maszyna przydatna w procesie wytwarzania obuwia. Było to urządzenie rolujące, dzięki któremu szewcy nie musieli już używać kowadła i młotka. W ten sposób poprzez zbijanie włókien można było zwiększać obuwie. W kolejnym roku świat mógł zobaczyć pierwszą maszynę do szycia autorstwa Eliasa Howe’a. Sukces nowych wynalazków rozpoczął rozwój myśli technologicznej i sprawił, że ludzie poszukiwali nowych rozwiązań technicznych w produkcji butów. Kolejną cegiełką w rozwoju szewskiego rzemiosła była maszyna, która potrafiła zszyć podeszwę z cholewką. Wynalazł ją w 1858 roku szewc Lyman R. Blacke. Patent na wynalazek wykupił Gordon McKay, który ulepszył maszynę. Buty, za których produkcję odpowiadała ta maszyna zyskały miano „McKays”. Szczególnie przydatna okazała się w okresie wojny domowej w USA, gdy większość szewców powołano do armii. Choć początkowo szewcy nie byli przychylni produkowaniu butów przez maszynę, w końcu wielu z nich podjęło się współpracy z McKay’em. Maszyna trafiła do zakładów szewskich, dzięki czemu zwiększyła poziom produkcji, a McKay otrzymywał część zysków ze sprzedanych butów. Ponadto na butach produkowanych przez jego maszynę umieszczony był znak autorski, co nie tylko reklamowało jego „markę”, ale również ułatwiało rozliczanie się z szewcami. W końcu maszynowa produkcja obuwia stała się powszechna w całym przemyśle.

Inną równie istotną w historii obuwia datą jest rok 1875, kiedy na rynku pojawiła się maszyna do tworzenia rożnych rodzajów butów, w późniejszym czasie znana pod nazwą Goodyear Welt Sewing Machine. Sukces maszyn można zawdzięczać Charlesowi Goodyearowi, synowi człowieka, który wynalazł proces wulkanizacji opon.

Te wydarzenia miały poważny wpływ na rozwój technologiczny rynku obuwniczego. Kiedyś jeden człowiek w ciągu jednego dnia ciężkiej pracy mógł stworzyć parę butów. Obecnie z pomocą automatycznych systemów maszyny potrafią w ciągu kilku godzin wyprodukować tysiąc par obuwia.

2 komentarze do “Historia obuwia: od praprzodków do czasów współczesnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytelnik