Porady

Buty ortopedyczne – kiedy warto je rozważyć i jak dobrać odpowiednie?

Czy wiesz, że w ciągu życia człowiek na własnych nogach średnio pokonuje dystans wynoszący ponad 128 tysięcy kilometrów? Mając na względzie tą informację warto zadbać o dodatkowe wsparcie dla stóp, które nie rzadko (z rozmaitych przyczyn) powinno mieć postać specjalnie dedykowanych butów ortopedycznych.

Po co właściwie stosuje się obuwie ortopedyczne i czym różni się ono od butów profilaktycznych? Czy na wkładki ortopedyczne powinny zdecydować się tylko osoby zmagające się z chorobami stóp oraz wrodzonymi wadami? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziesz poniżej.

Buty ortopedyczne – w jakim celu się je stosuje i jak dobrać odpowiednie?

Buty korekcyjne, buty zdrowotne, buty rehabilitacyjne – obuwie ortopedyczne niejedno ma imię, jednak po się je właściwie stosuje? Rosnąca popularność klapków ortopedycznych od słynnej marki Birkenstock, po które sięgają także Ci, którzy z deformacjami stóp nie mają nic wspólnego sprawia, że zainteresowanie butami ortopedycznymi oraz ich głównym przeznaczeniem rośnie, dlatego warto wyjaśnić tą kwestię.

Buty ortopedyczne bynajmniej nie są popularnym trendem, który wraca do nas co sezon, a obuwiem stworzonym z myślą o przynoszeniu ulgi w rozmaitych typach schorzeń takich jak chociażby:

  • tyłostopie;
  • niestabilność stawu skokowego;
  • szpotawość stępu;
  • skrócenie kończyny dolnej;

Ponadto, buty ortopedyczne dla dzieci i dorosłych stosuje się także w haluksach, stopach cukrzycowych, palcach młotkowatych oraz płaskostopiu.

Choć lista schorzeń, w leczeniu których niezastąpione okazuje się właśnie obuwie ortopedyczne jest dosyć długa, to nie jest to równoznaczne z tym, że jeden rodzaj butów dedykowany jest do każdego z nich. Wprost przeciwnie! Na rynku obuwniczym znaleźć można licznie dostępne modele butów ortopedycznych dedykowanych dla danych dolegliwości, które różnią się od siebie konkretnymi cechami. I tak oto buty z piętrowe przeznaczone są do wyrównania skrócenia kończyny dolnej, buty ortopedyczne z odwróconym obcasem Thomasa do leczenia szpotawości stępu, a redresyjne najlepiej sprawdzają się u osób z nieprawidłowym ustawieniem stóp oraz ich niewłaściwym kształtem.

Buty ortopedyczne a obuwie profilaktyczne – czy istnieje między nimi jakaś różnica?

Zamienne stosowanie ze sobą tych dwóch nazw nie jest właściwą praktyką, ponieważ pomiędzy obuwie ortopedycznym a butami profilaktycznymi zachodzi istotna dyferencja związana z ich zasadniczym przeznaczeniem, którą powinien mieć na względzie każdy kto przymierza się do ich ewentualnego zakupu.

Buty ortopedyczne dla dorosłych i dzieci (zamiennie określane mianem butów korekcyjnych) dedykowane są wszystkim tym, którzy chcą odwrócić różnego rodzaju zniekształcenia stóp. Obuwie ortopedyczne nie tylko „leczy”, ale też rozluźnia i zapewnia działanie przeciwbólowe.

Obuwie profilaktyczne, jak sama nazwa wskazuje, zaprojektowane zostały z myślą o zapobieganiu deformacjom oraz innym, utrudniającym codzienny komfort życia dolegliwościom z nimi związanym i często zalecane są właśnie najmłodszym, którzy utrzymują nieprawidłową postawę ciała.

Wkładki do butów ortopedyczne – czy warto je stosować?

Jak najbardziej, co więcej po wkładki do butów ortopedyczne powinny sięgać nie tylko osoby borykające się z różnego rodzaju deformacjami stóp. Właściwie dobrane akcesoria do butów nie tylko znacząco zwiększają komfort chodzenia w używanym na co dzień obuwiu, ale też zapobiegają dolegliwościom związanym ze stawami, jak i również leczą i zapobiegają chorobom stóp, które w bardziej drastycznych przypadkach mogą skutecznie utrudniać swobodne poruszanie się o własnych siłach.

Na tym jednak nie kończą się ich zalety! Za zakupem ortopedycznych wkładek do butów przemawia również fakt, że odciążają one stawy i dbają o właściwe ułożenie stóp w butach, a ponadto są one pomocne w pozbyciu się bólu kręgosłupa, kolan oraz bioder. Warto jednak pamiętać, że tego typu wkładki dobiera się indywidualnie m.in. w oparciu o wycisk stopy, a ich stosowanie najlepsze rezultaty przynosi dzieciom oraz młodzieży, których kości są wciąż plastyczne, a co za tym idzie możliwa jest w ich przypadku trwała zmiana ich układu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytelnik