Nike Air VaporMax – przełom w amortyzacji

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0

Amortyzacja to słowo, które spędza sen z powiek projektantom obuwia sportowego. Zarówno w kwestii butów do biegania, jak i lifestylowych sneakerów designerzy i technolodzy prześcigają się od lat. Cel? Stworzenie najlepiej zamortyzowanych butów, które uelastycznią i zabezpieczą każdy nasz krok. O przełomowych momentach w tej dziedzinie pisaliśmy we wpisie na temat butów do biegania z najlepszą amortyzacją. Jednak w międzyczasie stworzyło coś absolutnie wyjątkowego. Oto Air VaporMax z serią innowacyjnych technologii. Sprawdzamy, jakie są i czym wyróżniają się spośród innych Air Maxów!

Użyć jak najwięcej poduszki powietrznej

O tym, że system był rewolucyjnym odkryciem w kategorii amortyzacji butów sportowych wie prawie każdy, kto choć trochę interesuje się światem sneakerów. Od momentu wypuszczenia na rynek pierwszych Air Maxów minęło już trzydzieści lat, a projektanci Nike wiernie trzymali się swojego pomysłu, tworząc wokół niego kolejne udoskonalenia. Od samego początku przyświecała im idea wykorzystania jak największej poduszki powietrznej w podeszwie dla zapewnienia jak najlepszego uczucia miękkiego odbicia się od podłoża. Mieliśmy do czynienia z poduszką gazową umieszczoną na pięcie, a później na coraz większej powierzchni podeszwy. Zawsze jednak poduszki były oprawione w gumową obwolutę, która zabezpieczała całość przed niszczeniem, ale też nie umożliwiała pełnego wykorzystania poduszek w celach amortyzacyjnych. Po siedmiu latach intensywnej pracy projektantów oraz testowania nowego modelu zespół Nike może się pochwalić prawdziwym odkryciem – VaporMax. W czym tkwi ich fenomen?

Bieganie na pełnym powietrzu

Różnica jest nie tylko designerska, choć rzeczywiście w porównaniu z innymi Air Maxami Vapormax wyglądają bardzo nowocześnie. Przede wszystkim jednak chodziło o wzmocnienie funkcjonalności butów oraz ich jeszcze efektywniejszą amortyzację. Poduszka gazowa znalazła się pod całą powierzchnią buta i została do niego bezpośrednio przymocowana. Usunięto gumową oprawę, ponieważ materiał, z którego został wykonany spód VaporMax to idealna kompilacja wytrzymałości oraz amortyzacji. Jak mówi sam projektant Zachary Elder – w Air VaporMax ma się wrażenie biegania na warstwie powietrza. Dzięki tej technologii nasze odbicie od podłoża jest jeszcze bardziej bezpieczne, a stawy i więzadła nie są narażone na groźne kontuzje. Dodatkowo do tych innowacyjnych biegówek dodano cholewkę ze słynnego materiału Flyknit, dzięki czemu stopa jest stabilnie trzymana, ale też odpowiednio wentylowana.

Innowacja to drugie imię marki Nike. Nie ulega wątpliwości, że od momentu jej powstania do dziś ich celem pozostaje projektowanie produktów przełomowych, które dokonują rewolucji w dziedzinie butów sportowych. Technologia VaporMax to kolejny strzał w dziesiątkę i zdecydowany lider w kategorii najlepsza amortyzacja!

Fot.: https://www.nike.com/pl/launch/t/air-vapormax-pure-platinum-university-red

Rate this post

Podeślij znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy wiesz, że…, czyli ciekawostki na temat butów

Branża obuwnicza skrywa ogrom niezwykle interesujących ciekawostek, które są nie lada gratką dla miłośników tematu. Dla wszystkich tych, którzy lubią

Zamknij