Ciekawostki

Klasyka elegancji, czyli historia loafersów

Świat męskich butów jest bogaty nie tylko w różne rodzaju obuwia, takie jak monki, brogsy, derby czy omawiane w tym tekście loafersy, ale przede wszystkim w niezwykle ciekawe historie związane z tymi poszczególnymi typami butów. Dziś przyjrzymy się loafersach, których historia z pewnością zasługuje na uwagę.

Skąd wzięły się pierwsze loafersy?

W przypadku takich historii często pojawiają się różnego rodzaju rozbieżności i sprzeczne teorie. Tak właśnie jest z loafersami. Jedna wersja głosi, że spory udział w powstaniu pierwszego egzemplarza takich butów ma Paul Lukas. Zgodnie z opowieściami mężczyzna ten po zakończeniu wojny wszedł w posiadanie pary oskfordów z frędzelkami. Paul szukał w Stanach Zjednoczonych odpowiedniej firmy, która byłaby w stanie wykonać dla niego podobne obuwie. Mężczyzna chciał mieć wsuwane buty z frędzelkami, a jego marzenie spełniła firma Alden, która nie tylko podjęła się tego zadania, ale również wprowadziła taki model na rynek w latach 50..

Z drugiej wersji wydarzeń możemy się dowiedzieć, że za powstanie pierwszych loafersów odpowiedzialny jest pewien Norweg, który połączył tradycyjne norweskie obuwie z modelem Native American.

Nie wiadomo, która wersja jest zgodna z prawdą, jednak nie można zaprzeczyć, że już na początku opowieści o loafersach robi się ciekawie.

Loafers – co to za buty?

Nie da się ukryć, że przez wielu loafersy mylone są z mokasynami. Ma na to wpływ podobna w obu przypadkach cholewka pozbawiona sznurówek, za to mająca specyficzny szew. Zasadniczą różnicą między loafersami a mokasynami jest sztywna podeszwa z obcasem, znajdująca się w tych pierwszych. Podeszwa jest przytwierdzana do reszty buta przy pomocy tak zwanej metodzie „blake”.

Istnieje wiele rodzajów loafersów, co sprawia, że buty te stają się jeszcze ciekawsze.

Wildsmith Loafers

Za ten rodzaj loafersów odpowiedzialna jest rodzina Wildsmith, która słynęła z tego, że jej członkowie byli najlepszymi szewcami w Anglii. Firma zajmowała się produkcją butów dla żołnierzy, szlachciców oraz brytyjskich dżentelmenów, którzy z uporem maniaka przestrzegali etykiety odnośnie panującej wówczas mody i zasad stylu ubioru. Firma powstała ok. 1847 roku, a jej działalnośc rozpoczęła się od sklepu, który założyli w Londynie Matthew i Rebecca Wildsmith. Początkowo głównym ich zajęciem był naprawianie butów. Przełom nastąpił w roku 1926, gdy firma dostała zlecenie od samego króla Jerzego VI na wyprodukowanie dla niego butów, w których mógłby poruszać się po pałacu. Na potrzeby tego specjalnego zlecenia stworzono lekkie buty, charakteryzujące się niską podeszwą i brakiem sznurówek. Obuwie to miało się szybko zakładać. W ten sposób powstały nieco zmodyfikowane mokasyny, czyli loafersy dla króla. W pierwotnej wersji buty otrzymały nazwę „582”, którą później zmieniono na „model 98”, by ostatecznie mogły zaistnieć na rynku jako Wildsmith Loafer.

Aurland Loafers

Nazwa tych loafersów związana jest z norweską miejscowością – Aurland, w której powstały owe buty. Były to pierwsze norweskie loafersy, które wykonano w XX wieku, a za ten nietuzinkowy projekt odpowiada Tveranger, który nabywał doświadczenia w Ameryce Północnej. Do jego największych obuwniczych dokonań należy debiutujący w 1930 roku model „Aurland Moccasin”, wyposażony w specjalny obcas. Projekt ten był hybrydą obuwia użytkowanego przez Irokezów z tradycyjnymi mokasynami z Aurland. Wytwarzane przez niego buty bardzo szybko zdobyły popularność, zarówno w Ameryce, jak i Europie. Po roku 1930 rodzina Spaulding, zamieszkująca New Hampshire skorzystała z tego projektu i stworzyła własną markę. Swój model firma nazwała Aurland Loafer. Co ciekawe, marka istnieje po dziś dzień i nadal zajmuje się produkcją niepowtarzalnych loafersów wysokiej jakości.

Penny Loafer

Penny Loafer to indywidualna wizja loafersów zaproponowana w 1936 roku przez firmę G.H. Bass. Wyprodukowane przez nią buty były zupełną nowością na rynku. W modelu tym nie było ani klamer, ani frędzli, co stanowiło nietypowe rozwiązanie. Ozdobniki zostały zastąpione przez specjalny pasek znajdujący się w górnej części buta. Utworzona w ten sposób przestrzeń pozwalała na trzymanie w niej monety jednopensowej (taka moneta była wystarczającą kwotą do wykonania jednej rozmowy telefonicznej), stąd wzięła się nazwa Penny Loafer. Buty cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem i korzystali z nich wszyscy, którzy dbali o wizerunek i interesowali się światem mody. Penny Loafers to klasyka męskiego obuwia nawet dzisiaj.

Tassel Loafers

Rodzaj loafersów, których historia nie jest niestety dokładnie znana. W źródłach można znaleźć historię, która była już wspominana na początku tego tekstu. Historia dotyczy osoby Paula Lukasa, który chciał przerobić Oksfordy z frędzlami na buty pozbawione sznurówek. Zadanie to wykonała firma Alden, tworząc Tassel Loafers.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytelnik