Porady

Renowacja skórzanego obuwia

W czasie codziennego użytkowania obuwie skórzane narażone jest na działanie różnych czynników zewnętrznych. Mróz, deszcz, śnieg, sól – to tylko niektóre z elementów, które skutecznie utrudniają życie właścicielom butów ze skóry. Rynek pełen jest różnego rodzaju środków pielęgnacyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, które z nich najlepiej wybrać i jak je dokładnie stosować, żeby przedłużyć żywotność swoich butów, zamiast wyrzucać je do kosza po jednym sezonie.

O czym pamiętać?

Warto pamiętać, że możliwość usunięcia konkretnych rodzajów zabrudzeń lub uszkodzeń na butach skórzanych determinuje rodzaj skóry. Dlatego lepiej wybierać obuwie, które zostało wyprodukowane z wysokiej jakości skóry. Taki zakup pozwoli nam cieszyć się butami znacznie dłużej, a ponadto w przypadku nawet ciężkich zabrudzeń, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, ze uda nam się przywrócić obuwiu stan niemalże identyczny jak w dniu jego zakupu.

Równie istotne znaczenie ma jakość używanych przez nas preparatów. Dobrze jest zaznajomić się z informacjami na temat producentów takich środków i zdecydować się na kupno specyfików, które cieszą się uznaniem wśród klientów.

Przy renowacji obuwia należy zachować pewne środki ostrożności, żeby nie doprowadzić do niepożądanych efektów lub nawet nieodwracalnego zniszczenia butów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby cały proces odnawiania podzielić na dwa tak samo ważne etapy. W pierwszym etapie obuwie się czyści i odnawia, natomiast w drugim etapie dokonuje się zabiegów pielęgnacyjnych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zajęcie się drugim etapem następnego dnia. Sporo specyfików służących do usuwania różnych zabrudzeń charakteryzuje się wysokim stężeniem substancji, takich jak na przykład kwas octowy czy alkohol, które doprowadzają do wysuszania skóry.

Jak przywrócić butom dawny blask?

By doprowadzić buty do właściwego stanu należy wykonać określone czynności, krok po kroku:

  1. W pierwszej kolejności należy skrupulatnie wyczyścić obuwie za pomocą szczotki o twardym włosiu. Proces ten pozwoli usunąć niechciane zabrudzenia ze skóry. Jeśli w butach pojawiają się elementy, które trudno wyczyścić z użyciem standardowej szczotki, warto pomyśleć o wyposażeniu się również w nieco mniejszą.
  1. Przygotuj miskę ciepłej wody (2-3 litry) i dolej do niej ok. 40 kropel środka do czyszczenia skóry. Do buta włóż gazety lub coś, co pozwoli je swobodnie i szczelnie wypełnić. Staraj się uformować z papieru kształt przypominający kopyto danego obuwia, jednak nie rób tego na siłę. Powstałym roztworem należy obmyć buty, wykorzystując do tego bawełnianą ścierkę. Uważaj, żeby roztwór nie dostał się do wnętrza butów.
  1. Rozrób mydło do skór za pomocą kilku kropel wody. W ten sposób powstanie zbita piana, którą kolistymi ruchami powinieneś nałożyć na cholewkę. Przy nakładaniu wykorzystuj sporą siłę nacisku, żeby środek mógł dostać się głęboko w strukturę skóry i pozbyć się wchłoniętych przez nią zabrudzeń.
  1. Użyj wcześniej przygotowanego roztworu do zmycia mydła z butów, po czym przetrzyj je suchą ściereczką.
  1. Odłóż buty do wyschnięcia. Jeśli suszysz buty na dworze, to pamiętaj, żeby nie wystawiać ich na słońce, ponieważ mogą utracić kolor.
  1. Po całkowitym wyschnięciu butów omieć je szczoteczką o średniej twardości włosia.
  1. W tym kroku będziesz usuwał sól wchłoniętą przez skórę. Przygotuj detergent do usuwania soli i jego niewielką odrobiną namocz ściereczkę. Przetrzyj dokładnie cholewkę. W miejscach, gdzie jest najwięcej soli, zapewne pojawią się tak zwane zacieki solne. Na tych obszarach powinniśmy się skupić najbardziej. Pamiętaj, żeby rozprowadzać preparat w sposób równomierny.
  1. Przy pomocy środka do głębokiego oczyszczania skóry oczyszczamy buty z barwników. Ilość preparatu konieczną do przeprowadzenia tej czynności najlepiej sprawdzić na opakowaniu, ponieważ wartości mogą różnić się w przypadku różnych producentów.
  1. W ostatnim kroku trzeba zająć się odżywieniem skóry i sprawieniem, by odzyskała dawny kolor. Najlepiej zrobić to preparatem, który najczęściej określany jest jako renowator. Można posłużyć się również koloryzującym balsamem na bazie wosku pszczelego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytelnik