CiekawostkiPorady

Czy prawidła do butów są przydatne?

Pielęgnacja obuwia to nie tylko stosowanie odpowiednich środków chroniących buty przed działaniem różnych czynników. W celu zwiększenia żywotności butów warto pamiętać o ich właściwym przechowywaniu i zakupie przydatnych akcesoriów. Prawidła do butów nie są zbyt często praktykowanym rozwiązaniem, dlatego warto zachęcić do korzystania z nich.

Kiedy stosować prawidła do butów?

Prawidła warto zastosować w przypadku butów, na których szczególnie nam zależy. Sprawdzają się one szczególnie dobrze w przypadku eleganckich butów wykonanych z wysokiej jakości skóry. Kiedy nie używamy butów i odkładamy je na dłuższy okres do szafy, mogą one ulegać deformacji, przez co będą wyglądały na bardziej zużyte. W takiej sytuacji na obuwiu mogą pojawić się różnego rodzaju załamania w okolicy noska i przyszwy. Wśród powstałych w taki sposób niedoskonałości można wyróżnić niechciane pęknięcia i wybrzuszenia, czasami całkowicie zmieniające sylwetkę ulubionych butów.

Prawidła mogą być używane w celu uniknięcia deformacji obuwia lub w celu naprawy zmian powstałych w butach w wyniku ich nieprawidłowego przechowywania.

Korzyści z używania prawideł do butów

Efekty używania prawideł do butów mogą być naprawdę zaskakujące. W szczególności wtedy, gdy zastosuje się je na butach, w których już pojawiły się wgłębienia i inne zniekształcenia. Wystarczy, że zaczniemy korzystać z prawideł i buty wrócą do pierwotnej formy. Prawidła pozwalają napiąć buty w naturalny sposób, chroniąc przed ich zapadaniem się lub powstawaniem wybrzuszeń. Największe znaczenie ma obszar znajdujący się między noskiem buta a jego przyszwą, czyli element najbardziej używany w trakcie chodzenia. Prawidła pozwalają na utrzymywanie właściwej sylwetki buta przez cały czas. Do zalet używania prawideł można zaliczyć również łatwiejsze pastowanie i polerowanie obuwia.

Jakie prawidła wybrać?

Najlepsze prawidła do butów wykonane są z drewna cedrowego. Ułatwiają one wchłanianie wilgoci z butów, dzięki czemu obuwie szybciej wysycha i łatwiej się regeneruje. Ponadto cedrowe prawidła ładnie pachną i prezentują się elegancko. Tańszym, aczkolwiek mniej polecanym przez specjalistów rozwiązaniem, są prawidła z tworzyw sztucznych. Utrzymują one buty we właściwej pozycji, jednak nie nadają się do wilgotnych butów. Spowalniają proces wysychania, w wyniku czego obuwie regeneruje się znacznie dłużej.

Jak wyglądają prawidła do butów?

W klasycznych prawidłach mamy do czynienia z dwoma drewnianymi elementami, czyli piętą oraz czubkiem. Elementy te połączone są ze sobą przy pomocy dwóch ruchomych rurek. Takie rozwiązanie sprawia, że mamy możliwość zginania prawideł podczas wkładania ich do butów. Wspomniane rurki wyposażone są w specjalne sprężyny, ułatwiające wkładanie i wyjmowanie prawideł z obuwia. Konstrukcja prawideł powoduje utrzymywanie butów w napięciu, zapobiegając powstawaniu wszelkich zniekształceń.

Na piętach prawideł umieszczone są uchwyty, które ułatwiają wyciąganie ich z butów. Z kolei na czubku znajduje się rozcięcie, w którym również są sprężyny.

Przy zakupie prawideł należy pamiętać o wyborze odpowiedniego rozmiaru. Idealnie dopasowane prawidła to takie, które po włożeniu do buta nie pozostawiają wolnej przestrzeni w obszarze, gdzie znajdują się drewniane elementy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytelnik